تبلیغات
مجله دزفول Dezful Magazine - دزفول شهری از سپیده دم تاریخ
مجله دزفول Dezful Magazine
اولین مجله دو زبانه ی شهرستان دزفول Dezful Magazine
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


نشریه الکترونیکی دزفول تلاشی است برای معرفی هر چه بهتر دزفول در دنیای وب
با وجود اطلاعات زیاد در خصوص شهرستان دزفول اما نیاز بود تا اطلاعاتی صحیح در مورد دزفول انتشار یابد و این سایت کوشش از طرف گروهی از جوانان دزفول برای معرفی یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران می باشد

مدیر وبلاگ :نشریه الكترونیكی دزفول
مطالب اخیر
دزفولعضو انجمن دوستداران میراث فرهنگی و گردشگری دزفول گفت: شهرستان دزفول یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران است و ویژگی‌های ارزشمند بسیاری دارد که می‌توانند در سطح ملی و جهانی مطرح شوند؛ داشته‌هایی که تاکنون کمتر در حد شایسته‌ای به آنها پرداخته شده است.

محمد آذرکیش در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ـ منطقه خوزستان ـ اظهار کرد: با مطالعه در خصوص توانمندی‌های دزفول به این نتیجه می‌رسیم که کمتر شهرستانی در کشور وجود دارد که تمام ویژگی‌های دزفول را به طور همزمان و یکجا داشته باشد؛ از ظرفیت‌های بالای باستانی گرفته تا بناهای متنوع تاریخی و مذهبی، از شخصیت‌ها و علمای وارسته تا سرداران شهید و ایستادگی مثال زدنی مردم این شهر در دوران دفاع مقدس، از جاذبه‌های طبیعی متنوع و زیست محیطی کم نظیر تا چاه‌های نفت و زمین‌های حاصلخیز کشاورزی همه و همه در کنار هم شهری کم نظیر اما غریب و گمنام را در شمال خوزستان به نام دزفول خلق كرده است.

او یادآوری كرد: با نگاهی به تاریخ چند هزار ساله شهرستان دزفول و آثاری که به عنوان اثر ملی به ثبت رسیده‌اند، می‌توان چند اثر مهم را معرفی كرد. اولین اثر مهم که ارزش طرح در سطح ملی و جهانی دارد تپه‌های باستانی چغامیش دزفول است که با شماره 487 در سال 1344 به ثبت رسیده‌اند.

اذرکیش توضیح داد: این تپه‌ها آثار چندین تمدن از چند هزار سال پیش از میلاد مسیح تا شکوفایی تمدن شوش را در دل خود جای داده‌اند. از آثار کشف شده در این تپه‌ها که حاصل کاوش‌های باستان‌شناسان دانشگاه شیکاگو می‌باشد می‌توان به سه اثر مهم اشاره كرد.
این دوستدار میراث فرهنگی درباره سه اثر کشف شده مهم در چغامیش گفت: اولین و قدیمی‌ترین خشت‌های پخته در عصر پیدایش خط در این منطقه یافت شده‌اند که چغامیش دزفول را به عنوان اولین مرکز خط و کتاب ایران زمین مطرح می‌كند. از دیگر ویژگی‌های چغامیش دزفول کشف مهری گلی است که کهن‌ترین سند دریانوردی ایرانیان می‌باشد. همچنین قدیمی‌ترین لوح همنوازی موسیقی جهان در این محوطه‌های باستانی یافت شده که قدمت هر یک به بیش از 5000 سال می‌رسد و به خاطر قدمت و ارزش این محوطه باستان‌شناسان،دزفول را شهری از سپیده دم تاریخ نامیده‌اند.

او توضیح داد: از شهر باستانی "جندی شاپور" می‌توان به عنوان دومین اثر مهم تاریخی شهرستان دزفول نام برد؛ شهری باستانی که در آن اولین دانشگاه جهان تأسیس شد. نماد پیشگامی ایران در عرصه علم و اهمیت آموزش در بیش از 1700 سال پیش که خرابه‌های برجای مانده آن به شماره 46 در ریف آثار ملی در 24 شهریور 1310 به ثبت رسیده‌اند.

اذرکیش اظهار کرد: سومین اثر تاریخی مهم دزفول پل باستانی استواری است که شکوه و اقتدار ایرانیان را نزدیک به 18 قرن به نمایش گذاشته و به رخ جهانیان می‌کشد و به شماره 84 در 15 دی 1310 ثبت ملی شده است. از این پل می توان به عنوان قدیمی‌ترین پل استوار جهان نام برد.


او درباره دیگر آثار مهم دزفول بیان کرد: چهارمین اثر مهم تاریخی مسجد جامع این شهر است؛ یادگاری گرانبها از قرون اولیه اسلامی که با شماره 287 در 12 اسفند 1315 به ثبت ملی رسیده و همواره در طول حیاتش کانون تحولات مهم منطقه بوده است. همچنین پنجمین اثر مهم تاریخی، مقبره سردار و شهریار نامی ایرانی، یعقوب لیث صفاری، است که دزفول با افتخار آرامگاهش را در دل خود جای داده است و در تاریخ این سرزمین نام وی در راستای زنده نگه‌داشتن و حفظ هویت ملی ایرانی می‌تواند هم رده نامدارانی همچون فردوسی قرار بگیرد.

این دوستدار میراث فرهنگی خاطرنشان كرد: دزفول شهر سازه‌های آبی است و قدیمی‌ترین سیفون جهان در دوره ساسانی، قدیمی‌ترین سیستم آبرسانی رودخانه‌ای جهان و آسیاب‌های آبی تاریخی در سطح ملی حرف‌های بسیاری برای گفتن دارند.

وی گفت: رود همیشه جاری دز که از میان شهر آرام، باوقار و بی‌ادعا عبور می کند و زیباترین جلوه‌ها را در این مسیر می‌آفریند یکی از بی‌نظیر‌ترین نمادهای طبیعی ملی است و در کمتر جایی در کشور و حتی جهان یافت می‌شود که چنین رود زلالی مهمان شهر شود.

آذرکیش ادامه داد: در عرصه طبیعی نیز شهرستان دزفول حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. در شمال شهرستان آبشار شوی دزفول عنوان بزرگترین و زیباترین آبشار خاورمیانه را دارا است و می‌تواند به عنوان نماد مهمی از آثار طبیعی ایران مطرح شود و کمتر منظره‌ای در کشور داریم که چنین باشکوه طبیعت را جلوه‌گر شده باشد.

او اضافه کرد: در جنوب شهرستان نیز جنگل‌های ملی دز که آخرین بازمانده جنگل‌های نیمه گرمسیری ایران می‌باشند، واقع شده‌اند. این جنگل‌ها زیستگاه اصلی گوزن زرد و شیر ایرانی بوده و دارای طبیعتی بکر و غنی می‌باشند که شگفتی بازدیدکنندگان و علاقه‌مندان به طبیعت را برمی‌انگیزد.

وی با اشاره به یکی دیگر از شاخصه‌های مهم دزفول اظهار کرد: دزفول در کشاورزی و مرکبات یکی از قطب‌های مهم کشور است و دارای یکی از مرغوب‌ترین خاک‌های کشاورزی است و مرکبات آن به خصوص پرتقال کیفیت بالایی دارد. همچنین این شهرستان در تولید گل‌های مزارع رز و مریم در کشور بالاترین رتبه را دارد.

این دوستدار میراث فرهنگی تصریح کرد: در زمینه معماری بافت تاریخی دزفول یکی از ارزشمندترین بافت‌های تاریخی کشور است که ده‌ها اثر ملی از آن به ثبت رسیده است. بافتی آجری با معماری غنی بومی که بخش مهمی از معماری اصیل و ارزشمند ایرانی را دارا است و به "ونیز خشک" (موزه آجری ایران) معروف است.

او اضافه کرد: در شمال شهرستان روستای سنگی "لیوس" این بار با بافت سنگی یکپارچه با چند صد سال قدمت و معماری بی‌نظیر شکوه همزیستی با طبیعت را به رخ بازدیدگنندگان می‌کشد و در کشور کم نظیر است. همچنین صنایع دستی دزفول با قدمتی بس طولانی و پشتوانه‌ای غنی از هنر، ذوق و اصالت ایرانی به خصوص در سه رشته در کشور حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. در رشته خراطی، دزفول موفق به دریافت مهر اصالت از سازمان جهانی یونسکو شده و در زمینه کپوبافی و ورشوسازی در کشور با ارایه محصولاتی متنوع این شهرستان را به قطب مهمی از این رشته‌ها بدل ساخته است.

آذرکیش، با بیان این که دزفول پایتخت مقاومت ایران است، یادآور شد: دزفول چشمه همیشه جوشان شهادت، ایثار و سنگر امن استقامت است. شهر سرداران شهید و شهر موشک‌ها که در میان همه شهرهای کشور به عنوان نمونه‌ترین شهر در حوزه مقاومت برگزیده شد و به همین مناسبت چهارم خرداد به نام دزفول نام‌گذاری شد.

وی ادامه داد: آستانه متبرکه سبزقبا علیه‌السلام (برادر تنی امام رضا علیه‌السلام) در دزفول نیز ظرفیت‌های معنوی و فرهنگی بسیار بالایی دارد. دزفول نیز مانند قم و شیراز می‌تواند به عنوان چهارمین حرم معنوی کشور طرح گردد. همچنین علمای عظیم‌الشانی چون خاتم الفقهاء و المجتهدین شیخ مرتضی انصاری دزفولی، شاعران توانمندی چون ناهیدی و کاشف دزفولی جایگاه مطرح شدن در سطح ملی را داشته و لازم است تا به شایستگی از آثار ارزشمندشان بهره‌برداری شود. قلم نی دزفول نیز سال‌ها است به عنوان مرغوب‌ترین در سطح ملی و جهانی مطرح است.

 این دوستدار میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: این همه پتانسیل و ویژگی برجسته در نام دزفول جای گرفته و فراتر از یک شهر ساده به عنوان سی‌امین شهر پر جمعیت کشور قابلیت مطرح شدن به عنوان یک شهر ملی را دارا است. با این همه متأسفانه جایگاه آن در بسیاری موارد نظیر کتاب‌های درسی، رسانه‌ها، سایت‌ها ، کتابچه‌ها و تورهای گردشگری کشوری خالی است.

او اضافه کرد: مردم دزفول بایستی به عنوان شهروندان و وارثان شهری چنین پرافتخار به خود ببالند و تلاش كنند دزفول را به جایگاه واقعی خود برسانند تا مردمان ایران زمین به داشتن آن افتخار كنند و آن را بخشی مهم از هویت و دلبستگی‌های خود بدانند. رسیدن به این مهم نه تنها همراهی تک‌تک مردم این دیار بلکه همه مسؤولان محلی و کشوری را طلب می‌كند و رسیدن به چنین جایگاه ملی و جهانی علاوه بر ایجاد فرصت برای استفاده همه ایرانیان از این ظرفیت‌های گرانبها زمینه تعریف پروژه‌های ملی را برای شتاب بخشیدن به توسعه  دزفول بزرگ فراهم می‌آورد.
نوع مطلب : معرفی دزفول، دیدنی های دزفول، مقاله دزفول، 
برچسب ها : دزفول، شهر دزفول، شهری از سپیده دم تاریخ، تپه های چغامیش دزفول، باستان شناسی دزفول، جندی شاپور،
لینک های مرتبط : دزفول شهری از سپیده دم تاریخ،
          
دوشنبه 27 خرداد 1392
چهارشنبه 26 دی 1397 04:14 ق.ظ
No matter if some one searches for his essential thing, therefore
he/she needs to be available that in detail, so that thing is maintained
over here.
دوشنبه 17 دی 1397 11:21 ب.ظ
Hi there! Quick question that's totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly?
My site looks weird when browsing from my iphone 4. I'm trying to find
a theme or plugin that might be able to correct this issue.
If you have any suggestions, please share.
Many thanks!
سه شنبه 1 آبان 1397 01:37 ق.ظ
9. UCLA College of Theater, Film, and Television.
جمعه 13 مهر 1397 09:45 ق.ظ
This is what Method Actors call 'sense reminiscence'.
یکشنبه 7 مرداد 1397 04:37 ب.ظ
Noisy garage doors are a common drawback.
یکشنبه 24 تیر 1397 12:05 ق.ظ
Time — Washing home windows is a time-consuming task.
جمعه 21 اردیبهشت 1397 06:18 ق.ظ
I actually like this pet carpet cleaner.
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 03:13 ق.ظ
Our system is designed particularly for basements.
چهارشنبه 19 اردیبهشت 1397 07:57 ق.ظ
Tinted home windows provide a number of benefits.
دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 10:27 ب.ظ
фмтнес резинка купить житомир
фитнес резинка цена заказать украина
набор эспандеров для фитнеса
днепропетровск купить спортивные резинки
фитнес резинки zelart
یکشنبه 2 اردیبهشت 1397 06:57 ق.ظ
On a flat roof, it is relatively straightforward to seek out leaks.
شنبه 1 اردیبهشت 1397 08:18 ب.ظ
Rinse with clean water and allow to dry thoroughly.
دوشنبه 20 فروردین 1397 08:40 ق.ظ
Let's face it, garden care providers abound.
پنجشنبه 2 فروردین 1397 08:50 ق.ظ
Blockchain is good for a lot extra than just
Bitcoin.
شنبه 28 بهمن 1396 04:59 ق.ظ
Choose from fishing boats, pontoons, and extra.
شنبه 21 بهمن 1396 03:54 ق.ظ
You should be a part of a contest for one of the best blogs on the net.
I am going to highly recommend this site!
شنبه 23 دی 1396 09:38 ب.ظ
I think that everything typed was actually very logical.

But, consider this, suppose you were to write a awesome headline?
I am not suggesting your content is not solid, however suppose
you added a post title that grabbed a person's attention? I mean مجله دزفول
Dezful Magazine - دزفول شهری از سپیده دم
تاریخ is kinda vanilla. You could peek at Yahoo's front page and note how they create post headlines to
get viewers to click. You might try adding a video or a related pic or two to grab people interested about what you've got to say.
In my opinion, it could make your posts a little livelier.
پنجشنبه 16 آذر 1396 11:41 ق.ظ
I was able to find good information from your blog
posts.
یکشنبه 21 آبان 1396 07:54 ق.ظ
Does your website have a contact page? I'm having problems locating it but,
I'd like to shoot you an email. I've got some recommendations
for your blog you might be interested in hearing.

Either way, great blog and I look forward to seeing it grow over time.
یکشنبه 21 آبان 1396 01:16 ق.ظ
Hi there just wanted to give you a quick heads up. The words in your post seem to be running off the screen in Ie.
I'm not sure if this is a format issue or something to do with web browser compatibility but I figured I'd post to let you know.
The layout look great though! Hope you get the problem resolved soon.
Cheers
شنبه 1 مهر 1396 07:01 ب.ظ
Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year
old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She
put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab
inside and it pinched her ear. She never wants to
go back! LoL I know this is completely off topic but I
had to tell someone!
پنجشنبه 16 شهریور 1396 02:56 ب.ظ
I am sure this post has touched all the internet users,
its really really fastidious paragraph on building
up new website.
دوشنبه 30 مرداد 1396 11:54 ق.ظ
It's truly very complicated in this active life to listen news on TV, therefore I simply
use web for that purpose, and obtain the most up-to-date news.
دوشنبه 16 مرداد 1396 12:06 ق.ظ
Hi there! Do you use Twitter? I'd like to follow you
if that would be okay. I'm absolutely enjoying your blog and look forward
to new posts.
جمعه 16 تیر 1396 10:33 ق.ظ
Hi there i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this post i thought i could
also create comment due to this good paragraph.
سه شنبه 6 تیر 1396 06:56 ق.ظ
I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good.

I don't know who you are but definitely you're going to a famous blogger
if you aren't already ;) Cheers!
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 01:16 ق.ظ
This information is worth everyone's attention. Where
can I find out more?
جمعه 8 اردیبهشت 1396 06:08 ب.ظ
Hi there! This post couldn't be written any better!
Reading through this post reminds me of my good old room mate!
He always kept talking about this. I will forward this
write-up to him. Fairly certain he will have a good read.
Thank you for sharing!
جمعه 25 فروردین 1396 04:52 ق.ظ
Everything is very open with a really clear explanation of
the challenges. It was truly informative. Your website is very useful.

Many thanks for sharing!
یکشنبه 20 فروردین 1396 07:34 ب.ظ
Hey there, You've done an incredible job. I will certainly digg it and personally suggest
to my friends. I am sure they will be benefited from this web site.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی