مجله دزفول Dezful Magazine
اولین مجله دو زبانه ی شهرستان دزفول Dezful Magazine
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


نشریه الکترونیکی دزفول تلاشی است برای معرفی هر چه بهتر دزفول در دنیای وب
با وجود اطلاعات زیاد در خصوص شهرستان دزفول اما نیاز بود تا اطلاعاتی صحیح در مورد دزفول انتشار یابد و این سایت کوشش از طرف گروهی از جوانان دزفول برای معرفی یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران می باشد

مدیر وبلاگ :نشریه الكترونیكی دزفول
مطالب اخیر
دزفول - بازار تاریخی دزفول یکی از قدیمی‌ترین مراکز تجاری، اقتصادی و تاریخی کشور است که با گذشت ۱۰ قرن هنوز حیات اقتصادی در آن جاری است.

خبرگزاری مهر-گروه استان‌ها: بازاری که با ورود به کوچه‌پس‌کوچه‌های پیچ‌درپیچ آن، اصالت تجارت و معماری آن برای هر بیننده‌ای روشن می‌شود و باگذشت قرن‌ها هنوز هم می‌توان روح تاریخ را در آن حس کرد. بازاری که دیوارهای آجری آن، مغازه‌داران پیری که یادگار دوران گذشته بازار هستند و اشیای قدیمی، احساس ناب حضور در اعماق تاریخ را به آدم می‌دهند؛ گویا حال و هوای دادوستد در دوران گذشته را می‌توان در تک‌تک قسمت‌های بازار به‌خوبی مشاهده کرد.

اینجا دزفول است که با حضور در شهر هنوز هم گزینه اول و آخر مسافران و گردشگران ایرانی و خارجی است تا با ورود به آن، علاوه بر لذت بردن از شگفتی‌های تاریخی و معماری این بازار، به‌صورت یکجا با صنایع‌دستی، سوغات و هنرهای اصیل شهرستان دزفول آشنا شوند.

در تمام بازار وجود تعداد زیاد مغازه به هم چسبیده خودنمایی می‌کند. آن‌چنان تنوع اجناس زیاد است که محال است کسی دست‌خالی از آن خارج شود. سروصداهای بی‌وقفه از سوی مغازه‌داران و دست‌فروشان برای معرفی اجناسشان باعث شده تا لحظه‌ای این بازار تاریخی از تکاپو دور نماند. در این‌ بین اما صداهای مربوط به راسته‌هایی همچون آهنگران همانند شنیدن صدای آوازی دل‌نشین، گوشگوش هر رهگذری را نوازش می‌دهد. صداهایی که حکایت از هنرهایی اصیل و فرهنگی غنی برای شهر آجری ایران یعنی دزفول دارد.

لزوم توجه اساسی به نظافت

یکی از شهروندان دزفولی حاضر در بازار قدیم در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار می‌کند: هنگام مسافرت به استان‌های یزد، اصفهان و شهر تبریز سعی می‌کنم همیشه سری به بازارهای تاریخی آنها نیز بزنم اما بسیار خوشحالم که در شهر زادگاه خودم نیز از چنین نعمت تاریخی ارزشمندی برخوردار هستم
مهسا حقانی می‌گوید: اما متأسفانه وقتی نحوه رسیدگی به بازارهای مذکور و بازار تاریخی دزفول را با هم مقایسه می‌کنم، می‌بینم که بازار قدیم ما به‌شدت مورد بی‌مهری مسئولان قرارگرفته و روزبه‌روز از گذشته خود دور می‌شود.

وی می‌افزاید: آشفتگی ظاهری بازار، به‌شدت نمایان است و نیاز به یک ساماندهی اساسی دارد ضمن اینکه دستگاه‌های مربوطه باید نسبت به پاک‌سازی این مکان با توجه به پیشینه و جایگاهی که دارد توجه و حساسیت بیشتری به خرج دهند چرا که بازار روزانه پذیرای گردشگران است بنابراین نباید اجازه داد زباله‌های کف بازار که مربوط به برخی مغازه‌ها هستند ذوق گردشگران را کور کند.

مهم‌ترین مرکز خدماتی شهر در گذشته

عضو انجمن دوستداران و پژوهشگران شهرستان دزفول در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان می‌کند: هویت فرهنگی به‌عنوان عاملی جهت ‌دهنده موجب پیدایش شیوه‌های منحصربه‌فردی در معماری سنتی شهرهایی نظیر دزفول بوده است.

نجمه مورث نوری با بیان اینکه در معماری شهرها و بازارها به‌عنوان کانون فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی شهرهای ایران به‌شدت تحت تأثیر فرهنگ‌عامه بوده است، بیان می‌کند: دزفول از جمله شهرهای تاریخی و باستانی استان خوزستان است که ساختاری ویژه و خاص دارد به‌گونه‌ای که علاوه بر معماری مسکونی، معماری بازار قدیم دزفول نیز بسیار شاخص و با اهمیت جلوه می‌کند که قدمت و پایداری این بازار خود گواهی بر این مدعا است
وی با اشاره به اینکه بازار کهنه دزفول در گذشته به‌عنوان مهم‌ترین مرکز خدماتی دزفول در مجاورت محله قلعه قرار داشته ‌است، می‌افزاید: چنانکه در سفرنامه‌ها آمده، بازار به‌صورت میدان بوده که همه معاملات در آن انجام می‌گرفته ‌است.

عضو انجمن دوستداران و پژوهشگران شهرستان دزفول با بیان اینکه بازار از یک‌سو در مجاورت مسجد جامع و از طرف دیگر به دو سرْ میدان ختم می‌شود، می‌گوید: بازار قدیم دزفول در مرتفع‌ترین شیب شهر بنا شده‌ و امتداد گذرهای محلات به آن ختم می‌شود. مراکز محلات و گذرهای اصلی بازار شهر بر اساس توپوگرافی زمین شکل گرفته‌اند و حرکت پیاده از طریق گذرها همگی به بازار ختم می‌شود.
وجود انواع صنایع‌دستی دزفول

مورث نوری یادآور می‌شود: این بازار از چهار راسته بزازان، آهنگران، خرده‌فروشان و خراطان تشکیل‌شده كه هم‌اکنون از چهار راسته مذکور فقط راسته آهنگران و بزازان فعال بوده و دو راسته دیگر را انواع مشاغل تشكیل می‌دهند.

وی بیان می‌کند: در این بازار انواع صنایع‌دستی از قبیل خراطى (شامل ساخت شمعدانى، قلیان و ...) كپو، كرتله بافى، گلیم بافى، عبابافى، سجاده بافى، نمدمالى و سایر صنایع‌دستی دزفول عرضه می‌شود.
عضو انجمن دوستداران و پژوهشگران شهرستان دزفول عنوان می‌کند: در میان این بازار، كاروانسراى زیبایى موسوم به كاروانسراى بازار خودنمایی می‌کند که به‌تنهایی نیز ارزش تاریخی زیادی دارد.

مورث نوری همچنین ادامه می‌دهد: قدیمی‌ترین بنایی که در بازار قدیم دزفول وجود دارد بقعه شیخ اسماعیل قصری است که قدمت آن به قرن ششم هجری قمری می‌رسد.

حس دل‌نشین ساباط های بازار

وی با بیان اینکه ورودی‌های آجری بازار و کف‌پوش‌های آن که به‌تازگی به سبک سنتی احیا شده‌اند، فضای دل‌نشینی را در بازدید از بازار قدیم به وجود آورده است، اظهار می‌کند: در این بازار بنایی آجری در کنار راسته آهنگران وجود دارد که از آن با نام «ساباط بازار» یاد می‌شود. این بنا که حس تاریخی دل‌نشینی برای ورود به این راسته می‌دهد مربوط به دوره قاجاریه است که در سال‌های اخیر توسط سازمان نوسازی شهرداری دزفول مرمت‌شده است.

عضو انجمن دوستداران و پژوهشگران شهرستان دزفول می‌گوید: ساباط های دزفول سبب پیوستگی بافت تاریخی این شهر در گذشته بوده‌اند و در حال حاضر نیز بافت گردی را برای علاقه‌مندان لذت‌بخش تر کرده‌اند.

پروژه محرک سازی
شهردار دزفول نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه بازار قدیم دزفول یک مجموعه تاریخی با ارزش برای شهر محسوب می‌شود، عنوان می‌کند: در شهرداری دزفول یک طرح جامع در سه مرحله تدوین کرده‌ایم که یک مرحله آن تصویب‌شده است تا بتوانیم طرح مذکور را مبنای اقدامات خود قرار دهیم.
محمدرضا کرمی نژاد با اشاره به اینکه بازار قدیم دزفول دارای یک پروژه محرک سازی است، می‌افزاید: ما توانسته‌ایم در مدت‌های اخیر راسته خراطان را با استفاده از سقف سبک، مسقف کنیم و عملیات بدنه سازی این راسته در جهت مقاوم‌سازی آن نیز در دستور کار است.
وی تصریح می‌کند: به دلیل کمبود اعتبار مجبور به استفاده از سقف سبک بودیم اما قطعاً عملیات بدنه سازی این راسته از بازار را متناسب با هویت تاریخی آن انجام می‌دهیم.

ایجاد سقف سنتی در راسته آهنگران

شهردار دزفول بیان می‌کند: قصد داریم راسته آهنگران بازار قدیم را با استفاده از سقف‌های سنتی مسقف کنیم. با توجه به گران بودن خرید این‌گونه سقف‌ها، منتظر هستیم تا وضعیت نقدینگی بهتر شود تا بتوانیم راسته آهنگران بازار را متناسب با هویت آن مسقف کنیم.

کرمی نژاد با بیان اینکه پیمانکار این پروژه نیز از کاشان تعیین‌شده، می‌گوید: بنابراین هزینه سقف سنتی و بدنه و کف سازی راسته آهنگران اعتباری بالغ‌بر دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است که پیش‌بینی می‌شود تا اوایل سال آینده این عملیات را شروع کنیم.

وی در خصوص آخرین وضعیت مرمت کاروانسرای بازار نیز می‌افزاید: کاروانسرا بازسازی شده و تنها قسمتی از آن باقیمانده است که پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال بازسازی این اثر تاریخی موجود در بازار نیز به پایان برسد
اجازه تغییر در بازار نمی‌دهیم

شهردار دزفول یادآور می‌شود: شهرداری با کمک اداره میراث فرهنگی شهرستان تا حد امکان اجازه نمی‌دهد هیچ‌گونه ساخت‌وساز غیرمجازی در بازار انجام شود و در صورت مشاهده همانند گذشته با متخلفان برخورد خواهیم کرد
کرمی نژاد اضافه می‌کند: تمام بازار به بدنه سازی متناسب با هویت تاریخی‌اش نیاز دارد اما ما مجبور هستیم صرفاً متناسب با اعتبارات تخصیص‌یافته در آن ورود کنیم بنابراین در حال حاضر اعتبار را تنها برای مسقف کردن بازار و اندکی بدنه سازی در نظر گرفته‌ایم.

وی همچنین با بیان اینکه روزانه نظافت و پاک‌سازی بازار قدیم در دو مرحله توسط خدمات شهرداری دزفول انجام می‌شود، در خصوص معضل پارک بیش از اندازه موتور در بازار می‌گوید: هر بار که موتورها را از بازار خارج می‌کنیم و برای آنها پارکینگ‌هایی در نظر می‌گیریم با اعتراض ساکنان منازل مجاور بازار قدیم مواجه می‌شویم بنابراین تا رسیدن به برنامه‌ای مطلوب و راه چاره مجبور هستیم این معضل را تحمل‌کنیم.

بازار برای ادامه حیات نیازمند توجه است
به گزارش خبرنگار مهر، بازار تاریخی دزفول یکی از قدیمی‌ترین مراکز تجاری، اقتصادی و تاریخی کشور است که باگذشت ۱۰ قرن هنوز هم حیات اقتصادی در آن جاری است. بازاری که با حضور در بافت تاریخی شهر مجموعه بی‌نظیری را برای هر گردشگر و علاقه‌مندی به وجود می‌آورد سال‌هاست که به نحو شایسته به آن رسیدگی نشده است.

در سال‌های اخیر خبرهای زیادی مبنی بر تغییر کاربری برخی مغازه‌های موجود در بازار و تخریب و خطر نابودی برخی آثار ارزشمند تاریخی در آن به گوش رسید. خبرهایی که قطعاً زنگ خطر بزرگی برای میراث استان و حتی کشور بود اما گویا صدای این زنگ خطر به گوش متولیان امر نرسیده زیرا همین که می‌بینند بازار پا برجا است گویا برایشان کافی است. غافل از اینکه بازار تاریخی دزفول که حکم اصالت شهر را دارد سال‌هاست که آن رونق گذشته را ندارد و بی‌فروغ‌تر از همیشه به نظر می‌رسد.

بازار
شاید آزار دهنده‌ترین صحنه در بازار نصب شاپ بندی‌های غیراصولی، فرسوده و گاها نصب پلاستیک به‌عنوان شاپ بر سر در برخی مغازه‌ها و استفاده از مصالح مدرن همچون گچ و سیمان در مرمت مغازه‌ها باشد که در سرتاسر بازار می‌توان این موارد را مشاهده کرد. موضوعی که نما و هویت تاریخی بازار را تحت تأثیر قرار داده و گویی ساکنان بازار با دست خودشان می‌خواهند اصالت شهر را به خاطره تبدیل کنند.
واقعیت این است که بازار قدیم دزفول هنوز هم زنده است اما برای زنده ماندن نیازمند برنامه‌ریزی از سوی میراث فرهنگی استان و کشور است تا همچنان تاریخ در آن زنده بماند. تاریخی که اگر فراموش شود قطعاً مرگ فرهنگ شهر را نیز رقم خواهد زد.

ای‌کاش مادامی که سخن از میراث تاریخی یک شهر و دیار به زبان می‌آید جملاتی همچون «کمبود اعتبار داریم» و «پروژه‌های دیگری در دست اجرا است» از ذهن‌ها و زبان‌ها رخت بربندد چرا که فرهنگ و اصالت تاریخی شهر نباید در محاصره این بهانه‌ها و دلایل گرفتار شود.. 
نوع مطلب : جاذبه های شهری دزفول، معماری دزفول، 
برچسب ها : دزفول، ایران، خوزستان، بازار قدیم دزفول، بازار کهنه، مجله دزفول، قدیمی ترین مرکز تجاری ایران،
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 19 آذر 1394
چهارشنبه 22 خرداد 1398 04:35 ب.ظ

I am sure this article has touched all the internet visitors, its really really pleasant paragraph on building up new blog.
دوشنبه 6 آذر 1396 05:44 ب.ظ
عالی ارسال، بسیار آموزنده است. من تعجب می کنم که چرا
متخصصین دیگر این بخش این را متوجه نمی شوند.
تو باید به نوشتنت ادامه بدهی. من مطمئن هستم، شما یک پایگاه خواننده بزرگ دارید
قبلا، پیش از این!
چهارشنبه 11 مرداد 1396 03:40 ب.ظ
With havin so much content and articles do you ever run into any problems
of plagorism or copyright infringement? My
website has a lot of unique content I've either created myself or outsourced
but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without
my agreement. Do you know any methods to help reduce content from being ripped
off? I'd truly appreciate it.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 06:32 ق.ظ
Hi there i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i
read this post i thought i could also make comment due to this sensible paragraph.
شنبه 2 اردیبهشت 1396 06:27 ق.ظ
hi!,I like your writing very so much! share we keep in touch more
approximately your post on AOL? I need a specialist in this space
to solve my problem. May be that is you! Looking forward
to see you.
جمعه 1 اردیبهشت 1396 04:56 ق.ظ
Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading?
I'm trying to determine if its a problem on my end or if it's the blog.
Any feedback would be greatly appreciated.
پنجشنبه 31 فروردین 1396 11:02 ق.ظ
Asking questions are genuinely good thing if you are not understanding something fully,
however this paragraph provides nice understanding
even.
دوشنبه 28 فروردین 1396 11:56 ب.ظ
When someone writes an piece of writing he/she
keeps the idea of a user in his/her mind that how a user can understand it.
Therefore that's why this piece of writing is great.
Thanks!
شنبه 19 فروردین 1396 03:50 ب.ظ
Good day very nice blog!! Man .. Excellent .. Superb ..
I'll bookmark your web site and take the feeds also?
I'm happy to seek out numerous helpful info right here within the put up, we want develop extra strategies in this regard, thanks for sharing.
. . . . .
شنبه 3 بهمن 1394 10:23 ق.ظ
سلام
خوشخال میشم باهم تبادل لینک داشته باشیم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو